Co zrobić jeśli widzisz, że pod kimś zarwał się lód?

Zima jest piękną porą roku, ale jak każda niesie ze sobą różne zagrożenia. Wiele się słyszy o przypadkach utonięć pod lodem. Ważne, żeby wiedzieć jak się zachować w takich sytuacjach, a wcześniej – jak do nich nie dopuścić.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa przebywania przy zamarzniętych zbiornikach wodnych:

➡ nigdy nie wchodź na lód, którego grubość nie została sprawdzona przez profesjonalistów (taką opinię w zasadzie może wydać tylko strażak lub ratownik)

➡ pamiętaj, że głębokość zbiornika nie ma żadnego znaczenia! Jeśli wpadniesz do wody, Twoja odzież stanie się ciężka, buty zamienią się w „kawałki betonu”, ciało przeżyje szok termiczny (np. zrobi ci się ciemno przed oczami) – nie masz większych szans na samodzielne wydostanie się z wody!

➡ unikaj wchodzenia na lód zwłaszcza, gdy nie ma z Tobą drugiej osoby, która w razie czego zawoła o pomoc.

Jeśli jesteś świadkiem sytuacji, w której pod człowiekiem zapada się lód, po pierwsze natychmiast wezwij pomoc (najlepiej straż pożarną, która dysponuje profesjonalnym sprzętem do ratowania osób tonących).

DZWOŃ POD NUMER ALARMOWY: 112 lub 998

Jeżeli wokół ciebie są inne osoby, możesz je zaangażować w akcję ratowniczą. Pamiętaj jednak, że Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy dasz radę, jeśli w okolicy nie ma nikogo, kto mógłby Ci pomóc jeśli i pod Tobą załamie się lód – nie próbuj rzucać się na ratunek.